Lichnice

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 40 min
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Hrad Lichnice je nepřehlédnutelnou dominantou Železných hor, kterým kraluje již od 13. století.

Rod Ronovců, později zvaný z Lichtenburka, nechal hrad vystavět ve 13. století na skalnatém ostrohu zvaném Světlík. A právě podle názvu ostrohu získal své jméno i samotný hrad, i když byl pojmenován německy - Lichtenburk, časem se z německého názvu vyvinul i ten dodnes používaný - Lichnice.

V součastnosti najdete na místě původního mohutného hradu romantickou zříceninu opředenou legendami. V hradním areálu zůstaly dochovány části zdiva hradeb, paláce, sklepy, příkopy a zbytek válcové věže, v jejímž torzu byla vystavěna 13 metrů vysoká rozhledna. Z vrcholu vyhlídky uvidíte za dobrého počasí až 140 kilometrů daleko na vrchy Milešovku, Říp, Sněžku, hrad Bezděz a také na města Kutná Hora a Kolín. 

V blízkosti hradu naleznete i vyhlídku Dívčí kámen, ze které je krásný výhled do Lovětínské rokle, a také jeden z nejvýznamnějších památných stromů, Žižkův dub. 

Oficiální stránky hradu Lichnice zde. 


Tipy na výlet

Ideální celodenní rodinný výlet vznikne spojením prohlídky žlebského zámku s návštěvou obory s bílými jeleny, dravci a dalšími zvířaty. Příjemným zpestřením může být i...

© Autor: Lukáš Zeman

Po stopách knížete Auersperga aneb z monarchie do první republiky.